46. ABD Başkanı

Amerikan seçimleri ilk kez neden bu kadar gündemimizde? Seçim sonucu bizi nasıl etkiler? Trump Bey’in yaptıkları/ettikleri(içine) neler? Bu yazımda kısaca naçizane ifade etmek istedim.

Amerikan seçimlerinin 3 Kasım’da yapılmasına rağmen neticenin neden 7 Kasım’da açıklanabildiğini kısaca özetlemek istiyorum.

3 Kasım’da ülke genelinde halk sandıklara gitti. Ancak Başkan bizde olduğu gibi halk tarafından seçilmiyor. Eyaletler Seçiçiler Kurulu’nu seçer. Başkanı da o kurul seçmektedir. (Eyaletlerde demokrat parti ipi göğüslemiş olabilir ancak eyaletin gönderdiği seçici temsilciler cumhuriyetçi adaya oy verebilir. Böyle durum olur mu? Tabi ki olabilir. Nitekim Trump Bey önceki seçimleri Hillary Clinton’a karşın bu şekilde kazanmıştır. Böyle durumların yaşanmaması için bazı eyaletler karşı adaya oy verilmesini yasaklamışlardır. Netice de Joseph Robinette Biden kesin olmayan sonuçlara göre 46. A.B.D. Başkanı olarak seçilmiştir.

Daha önceyi hatırlayalım…

Obama döneminde o kadar sakin bir dönem atlattık ki Trump Bey’le birlikte her şey allak bullak oldu. Trump Türkiye'ye o kadar müdahil oldu ki son döneme kadar herkesin nefretini kazandı. Ta ki Biden denen adam ülkemiz gündemine düşüne kadar. Biden’in açık seçik Türkiye karşıtlığı, seçimlerde aday olmasıyla birlikte Türkiye’nin Amerikan seçimlerine kilitlenmesine neden oldu.  Türkiye'ye onlarca zararı dokunan Trump Bey’in seçilmesi Türkiye için faydalıymış gibi görüldü. Oysa Trumpın sicili o kadar kabarık ki.

Trump Bey;

Seçilir seçilmez Müslümanlara sınırı kapattı…

Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak ilan ve kabul etti…

İran'a ambargo konusunda Türkiye'de baskı yaptı…

Kamu bankamız Halkbank'ın imajını lekeledi, sistemden çıkarmak ve büyük cezalarla tehdit etti…

Güleni iade etmedi…

Brunson bahanesiyle TL'yi manuple etti…

Hem F-35 leri satmadı hem de S-400’lere sert muhalefet etti…

Orta doğuda silahsız ve zayıf bir Türkiye için elinden geleni yaptı…

Suriye’de PYD’ye bin tırı aşkın mühimmat verdi…

15 Temmuz darbesine gizliden destek verdi…

Daha ne yapacak bu adam. Zaten yaptıkları lanetlenmesine yeter de artar bile.

Yeni başkan da farklı bir politika çizemeyecek. En güçlü NATO müttefikiyiz. Sözde Ermeni soykırımını tanıyor gibi yapacak. Karabağ’da, Ermeniyi, Doğu Akdeniz'de Yunanı, Irak ve Suriye’de PYD’den taraf olacak. Türkiye’yi diğerleri gibi tutmayacak. Bu tutum pek te değişmeyecek.

Gelecek yeni sorunlara, sıkıntılara gebe. NATO'dan çıkarmayacaklar belki ama üslerdeki nükleer silahları çıkarmak isteyecekler. Türkiye'ye yeni bir alternatif yaratmak isteyecekler ama başarılı olma ihtimalleri çok zayıf. Biz de bu sorunlar arasında gelgitler yaşayacağız.

Amerikan Başkanlık seçimleri bitti. En iyisi Biz Amerikan seçimlerini bir kenara bırakalım da 2023'e odaklanalım.

Bizimkisi... Çok çetin...

Fatih BORAN 07.11.2020/Ankara

Yorum Gönder

Güvenlik Kodu 15 + 4 = ?
Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Şimdi Ara Canlı Yardım
UA-129914042-1